



Eugénie Necklace
Tahitian Pearl Necklace (2 sections) with an Exceptional Hand-Carved 950 Silver Centerpiece
From €14.000,00
Made to order concept. Indicative price, adjustable according to your project. Each piece is unique and personalised.
Sovereign. (like an Empress)
A Signature Concept
The Eugénie Necklace is a concept and a work in its own right.
Summary of characteristics: 2 x necklace sections in genuine Tahitian pearls, 1 x Exceptional Centrepiece in 950 solid silver numbered and hand-sculpted, 2 x solid silver gadroons, 2 x semi-articulated mechanisms for front or back wear and a perfect drape, 1 x buoy clasp, 1 x decorative chain with Honu turtle (removable). One-off piece, handcrafted in the Honu workshop.
Customisation
Estimated completion time: 3 to 4 months.
Customization includes selecting the design of the hand-carved centerpiece and choosing Tahitian pearls of at least B grade.
For any request or discussion regarding your project, customise your Eugénie Necklace.
The model presented here is not available
The price indicated concerns the piece presented on this product sheet.
It will be adjusted according to your own project (dimensions, quantity and grade of chosen pearls, motif of the Centrepiece, complexity of the project).
This approach guarantees a 100% one-off piece of jewellery, designed with the level of excellence that defines the Honu house. The Eugénie Necklace is guaranteed for life (excluding pearls).
| Description | |
| Type | Necklace |
| Length | 60.0 cm |
| Weight | 132.0 g |
| Metal | |
| Material | Solid Silver 950 |
| Legal hallmark | 925 Silver |
| Ornament | |
| Ornament | Tahitian Pearl |
| Grade | B |
| Shape | Round |
| Colour | Black with copper highlights |
| Diameter | 11.0 mm |
| Lustre | Excellent |
| Certificate | Yes |
| Delivery with tracking. | |
| Processing time before shipping : 2 to 5 days | |
| Mainland Portugal (CTT Express) | €6 |
| Europe (CTT or other courier) | from €22 |
| Shipping method selection at checkout. | |
| Each piece includes |
| The rabbit head hallmark (925‰) of the Contrastaria Portuguesa |
| The workshop hallmark guaranteeing its origin |
| A certificate of authenticity. |
Choose options






